top of page

Slovinsko


Slovinsko a Triglavský národní park. To je místo, na které bych se chtěla vracet každé léto. Milí lidé, rozmanitá příroda, úžasná řeka na sjezd i na koupání, vodopády, průzračná jezera a....a ty kochačky...ty kochací místa na vrcholcích kopců. To je prostě skvělý :-)

Jezdíváme do městečka Tolmin - a to konkrétně do kempu Siber. Vlastní ho bodrý chlapík (pravděpodobně bývalý boxer, ale to se jen domníváme ). Domluvíte se s ním česko-anglicko-slovinsky snad úplně na všem. I ten kemp je tam boží. Klidné místo mimo silnici (když teda zrovna nechytnete metalovej festival na přelomu srpna:-D ), milion lednic, pizza až ke stanu, hospůdka, wifina a tisíc zásuvek, mycí místnost - našlapaná jarem a novýma houbičkama pro každého - aaa i chatičky tam má a nové - no prostě: snad všechno, co v kempu potřebujete :-) (Komáři tam teda pěkně štípou, ale...kde ne, když je léto :-) A taky - jak koho. Jsem oficiálně prohlášena za komárolapku a má přítomnost je tak desetkrát účinnější, než když byste se nastříkali stokrát Offem! Za to ručím :-))

A kam se vydat? Je tam tolik možností…Horolezci a milovníci celodenních pěších výletů budou z tohohle místa asi překypovat nadšeností. Ale i ti, kteří mají raději kratší pěší výlety, koupání, muzea, či historii. Kobala, Krn, Stol...a jiná a jiná místa na vrcholcích, kam se můžete vydat. Je to teda pěkná výška a bude to chtít notnou dávku trpělivosti a úsilí, ale myslím, že výhledy stojí za to. Já mám sice úsilí o trošku ulehčené, protože startovací místo pro rogala a paraglidisty je na Kobale - "kopeček", ze kterého je vidět celé údolí, a při dobré viditelnosti dokonce i moře v nedaleké Itálii.

Přikládám odkaz, který by Vás mohl inspirovat k výstupu na Krn - na místo, které je výjimečné nejen tím, že jsou z něj k vidění překrásné scenérie, ale i tím, jak je toto místo opředeno válečnou historií. Právě kvůli úzké propojenosti s první světovou válkou je mu přezdíváno také Monte Rosso. A proč? To se dozvíte v Kobaridském muzeu. Údolí od Bovce, Kobaridu až k Tolminu je totiž jedním z nejvýznamnějších míst spojených s první světovou válkou. Zemřelo zde během dvou dnů přibližně dvě stě tisíc vojáků. Ano...dvě stě tisíc. A co je ještě neuvěřitelnější, vojáci obývali právě především nejvyšší vrcholy celého údolí - a to včetně vojenského vybavení, jako jsou zbraně, tanky nebo třeba polní kuchyně... Nejvíce vojáků obývalo Krn - a to i v zimě. Přežívali ve vykutaných skalních otvorech, aby chránili hranice s Itálií.

Kobaridské muzeum je místo, které poskytne daleko více detailnější informace a dovolí nahlédnout do dopisů vojáků, fotografií, starých video záznamů a dalších informačních materiálů.

Slap Boka - neboli vodopád Boka. Další místo, které můžu doporučit. A pokud zvolíte tu obtížnější cestu - až pod vodopád (tedy to, jestli se dostanete až pod vodopád, závisí na vašich "šplhačských" schopnostech), výlet bude o to dobrodružnější, protože cesta vede vyschlým korytem řeky. Respektive, koryto není vyschlé, jen tam v létě není tolik vody a v určitém místě se voda "ztrácí" do země :-). Jelikož jsem se nedostala do takové vzdálenosti, aby fotografie vodopádu byla dosti autentická (ani by nemohla být, protože v létě je vodopád méně mohutný), vypůjčila jsem si jednu z "google obrázků" :-). Jak tak na fotografii koukám, mám dojem, že tam, kde jsme "přeskakovali" obří balvany, byla v době jejího pořízení pěkná vodní polízanice.(Tímto děkuji autorovi fotografie, ale nepodařila se mi zjistit, jeho totožnost, abych ji zde mohla uvést.)

Soča. řeka, které je vyhledávána především kvůli vodním sportům - rafting, canyoning, hydrospeed, speleo aj. Loni se nám podařilo řeku dvakrát sjet na kánoi. Působili jsme trošku buřičsky (především pro tamní instruktory, kteří jezdili se zájemci jako placený doprovod), jelikož jsme neměli ani helmy, ani vesty a na poprvé ani neopreny. :-D Ale i tak to bylo vážně boží!

No a na závěr. Na závěr stojí za zmínku ještě jezera. Nedaleko Tolminu (přibližně 40km) je jezero - Bohinjsko jezero. Voda stejně ledová jako v Soče, ale při 35 stupňovém vedru je tahle voda to nejlepší, co vás může potkat. Vážně! Při návratu domů vede cesta kousíček Itálií. Přibližně hodinku a půl od Tolminu leží Lago del Predil. Výlet lze spojit i s trochou historie, protože na té samé cestě, kousíček před jezerem, je Batteria Sella Predil - válečný bunkr, poměrně veliká pevnost :-)

Tak :-) Doufám, že jsem Vás inspirovala k nějakému novému zážitku. Kolem nás je tolik krásných věcí. Tak moc! Stačí ještě k těm otevřeným očím, pootevřít i srdce...

M.

by Dina Argov

Featured Posts
Zkuste to později
Až budou příspěvky zveřejněny, uvidíte je zde.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page